Apraksts:
Automatizētās tehnoloģiskās robežas uzraudzības infrastruktūras projektēšanas, būvniecības un autoruzraudzības darbi 283,6 kilometru garam Latvijas – Krievijas sauszemes robežas posmam:
- 2024. gada jūlijā tika noslēgti divi līgumi par darbiem aptuveni 83 km garam robežas posmam (3. kārta un 4. kārta) – realizācijas termiņš: 05/2026
- 2025. gada janvārī – trīs līgumi par darbiem aptuveni 201 km garam robežas posmam (5., 6., 7. kārtas) – realizācijas termiņš: 11/2026
Robežuzraudzības tehnoloģiskā infrastruktūra nodrošinās mūsdienu apdraudējumu veidiem atbilstošas reaģēšanas spējas – novērošanas iekārtas, klātbūtnes uztveršanas sistēmas un ar tām saistīto infrastruktūru un citus tehnoloģiskos risinājumus. Tas ļaus reālajā laikā atklāt un reaģēt uz draudiem, kļūstot par svarīgu robežas apsardzības sistēmas sastāvdaļu. Izveidotā tehnoloģija uzlabos spējas efektīvāk izmantot personāla resursus, vienlaikus stiprinot kontroles un reaģēšanas spējas uz dažādām situācijām pierobežā. Mūsdienu ģeopolitiskā situācija un straujā tehnoloģiju vides attīstība no iestādēm un organizācijām, un jo īpaši tām, kas jau vairākus gadus austrumu robežā strādā ārkārtas apstākļos, pieprasa arī šo organizāciju digitālās kapacitātes stiprināšanu – drošus un ilgtspējīgus tehnoloģiskos risinājumus, lai strādātu viedāk, aizstātu “roku” darbu un papildinātu cilvēka maņām uzticētās funkcijas ar mūsdienīgiem mākslīgā intelekta risinājumiem.
Tehnoloģiskā infrastruktūra sastāv no:
- optisko šķiedru kabeļu tīkla (t.sk. elektronisko sakaru tīkla kabeļu kanalizācijas);
- elektroapgādes tīkla;
- videonovērošanas stabiem;
- datu pārraides tīkla;
- perimetra uzraudzības aprīkojuma (videonovērošana);
- citas saistītās infrastruktūras.
Šis projekts ne tikai stiprinās mūsu valsts robežu aizsardzību, bet arī kalpos par piemēru tam, kā mūsdienu tehnoloģijas var būtiski uzlabot darbu efektivitāti un ātrumu, un kā tiek izmantotas videi draudzīgas tehnoloģijas un inovācijas, kas efektīvi aizstāj tradicionālo fizisko un manuālo darbu.